Lesson
Part of: Bisiklet Kullanımının Faydaları [Taslak]

Yaşam kalitenizi artirmak icin bisiklet sürün! | STREETS FOR ALL

BOOKMARK
[bws_pdfprint display='pdf' text='Download PDF']

STREETS FOR ALL PROGRAMI & RAAHGIRI GÜNÜ

“Streets For All“ girişimi daha erişilebilir ve güvenli bir yaya ve bisiklet altyapısı sunmaya yönelik sürdürülen bir toplum hareketidir. Sokaklarda yol güvenliği ve hareketlilikle ilgili koşulların iyileştirilmesine yönelik ortak çözümler geliştirmek için merkezi ve yerel yönetimlerin, medyanın, STK’ların ve toplumun katılım sağlayabileceği bir platform sunar. “Streets For All“ haftada bir, iki haftada ya da ayda bir olacak şekilde seçilmiş bir sokağın taşıt trafiğine kapatılması ve sadece yayaların, bisikletlilerin ve motorsuz araçların kullanımına açıldığı bir etkinliktir.

1976 yılında Bogotá’da başlayan ‘’Colombia’s Ciclovía’’ uygulamasını takiben sokakların taşıt trafiğine kapatıldığı benzer uygulama örnekleri dünyanın 110 şehrinde yaygınlaştırılmıştır. 2013 yılında Gurgaon’da Raahgiri Günü olarak başlatılan uygulama Hindistan’daki ilk başarılı uygulamalardan biridir. Bu uygulama her hafta organize edilen yeni etkinliklerle Hindistan’daki bazı şehirlerde farklı isimler altında tekrarlanmış ve benimsenmiştir. 

Bu gibi uygulamalar, bisiklet kullanımının öneminin anlaşılmasında ve dolayısıyla güvenli bisiklet yollarının ve bisiklet paylaşımı gibi projelerin hayata geçirmesinde kentlere başarılı bir şekilde yardımcı olur.

Bisiklet yolu & Bisiklet paylaşım sistemi, Bhopal/Hindistan
Raahgiri Günü
Raahgiri Günü